KLUB SEAT CORDOBA
Forum mi?o?ników marki Seat Cordoba

Instrukcje - Wymiana kostki stacyjki - MANUAL

chris2233 - 2011-09-08, 15:56
Temat postu: Wymiana kostki stacyjki - MANUAL
Owa kostka stacyjki jest uniwersalna w autach grupy VAG (Polo, Golf II III, Jetta II, Vento, Caddy 1995-2004, Corrado, Passat B3 B4, Lupo), Seatach (Arosa, Cordoba, Ibiza, Toledo)

A wi?c zabieramy si? do pracy....
Czas operacyjny ok. 1h, narz?dzia jakie potrzebujemy to:

- ?rubokr?t p?aski
- ?rubokr?t krzy?akowy, w miar? jak najmniejszy
- dwa klucze oczkowe p?askie 13'
- klucz nasadowy 24'
- klucz "imbus" nie pami?tam niestety rozmiaru, ale z tych mniejszych
- jedno piwo, b?d? wi?cej w zale?no?ci ile jeste?my w stanie wypi? w ci?gu tej jednej godziny :D

Zabieramy si? do pracy:

- odpinamy akumulator (wystarczy odpi?? mas?)
- je?li mamy poduszk? powietrzn?, to z ty?u kierownicy s? dwa otwory, w których s? ?ruby typu "imbus" trzymaj?ce poduch?.

- Odkr?camy je i air bag'a wyci?gamy i odpinamy wtyczk? przy niej

Na poni?szym zdj?ciu widzimy odpi?tego air-bag'a:

- odkr?camy kierownic? kluczem nasadowym 24' i odk?adamy j? na bok

UWAGA !!! je?li posiadamy poduszk? powietrzn?, to KONIECZNIE przed zdj?ciem kierownicy odpinamy jeszcze jedn? wtyczk? od poduchy, która znajduje si? pod kierownic?:

- po zdj?ciu kierownicy widzimy uk?ad prze??czników zespolonych. S? przykr?cone na 3 ?rubki. Odkr?camy je ?rubokr?tem p?askim.
- odkr?camy dwu-cz??ciow? plastikow? os?on? stacyjki (2 wkr?ty od spodu)
- wyci?gamy WSZYSTKIE wtyczki id?ce do stacyjki i prze??czników zespolonych i wyci?gamy prze??czniki

- na zdj?ciu widzimy uk?ad prze??czników z gniazdami na wtyczki

- a na poni?szym wtyczk? id?c? do kostki stacyjki:

- odkr?camy ?rub? typu "imbus" (nieco wi?ksza ni? od air bag'a) po lewej stronie stacyjki:

- odkr?camy ?rub? wraz z nakr?tk? widoczn? na zdj?ciu (klucz 13', potrzebne b?d? dwa), przy peda?ach:

- wyci?gamy ca?y dr??ek kierowniczy wraz ze stacyjk?, uwa?aj?c na spr??yn? aby?my jej nie zgubili!!!
- dopiero teraz mamy dost?p do kostki stacyjki, która jest przykr?cona jedn? malutk? ?rubk? na ?rubokr?t krzy?akowy, otwór tej ?rubki wida? na zdj?ciu:

- odkr?camy w/w ?rubk?, wyci?gamy r?k? kostk? stacyjki, wk?adamy now? i przykr?camy j? z powrotem
- wk?adamy dr??ek kierowniczy uwa?aj?c, ?eby wszed? nam na wieloklin przy peda?ach. Nie zapominamy oczywi?cie o spr??ynie, która ma si? znajdowa? pomi?dzy dr??kiem a jego mocowaniem przy ?rubie, tak jak widzieli?cie na pierwszym foto
- przykr?camy ?rub? przy mocowaniu dr??ka i reszt? rzeczy w odwrotnej kolejno?ci ni? to napisa?em wcze?niej ;)
- dopijamy resztki piwka i cieszymy si? z w?asnor?cznie przeprowadzonej naprawy i zaoszcz?dzeniu nawet 100z? (jak w moim przypadku) :)

Co do samej kostki stacyjki: wystrzegajcie si? kostkek ?ó?to-bia?ych, g?ównie marki TOPRAN. Na Allegro w cenie 10z?. Psuj? si? nawet po kilku dniach, u mnie na szcz??cie wytrzyma?a rok czasu...
Je?li nie chcemy pakowa? si? w orygina? (od 100z? w gór?), to polecam kostki marki Febi w cenie ~40z?, albo nawet Meyle za ~20z? :ok:

Gryniu - 2011-09-08, 20:28

a takie moje ma?e pytanko bo te? mam do wymiany kostk? bo jak si? auto nagrzeje to nie da rady bez odcisku na palcu odpali? :D czy przy roczniku 94 jest ta sama czynno?? j/w?
chris2233 - 2011-09-09, 07:13

Gryniu napisał/a:
a takie moje ma?e pytanko bo te? mam do wymiany kostk? bo jak si? auto nagrzeje to nie da rady bez odcisku na palcu odpali? :D czy przy roczniku 94 jest ta sama czynno?? j/w?

Powinno by? tak samo. :)

wasek41 - 2011-09-11, 10:30

Gryniu napisał/a:

Ta to samo. Te? wymienia?em kostk? tym sposobem. Tylko musisz pami?ta? u?o?enie kierownicy ?eby przykr?cic j? tak samo. a najlepiej przeje? sie po prostej to b?dziesz widzia? czy kierownica równo jest obsadzona.

Karim - 2011-09-12, 20:30

Ja zrobilem to w prostszy sposob, zdjolem plastikowa oslone dolu i gory kierownicy i wypiolem kostke od stacyjki, czas pracy 20 minut, i pojechalem dalej ;p
wasek41 - 2011-09-13, 06:24

Karim napisał/a:
Ja zrobilem to w prostszy sposob, zdjolem plastikowa oslone dolu i gory kierownicy i wypiolem kostke od stacyjki, czas pracy 20 minut, i pojechalem dalej ;p

widocznie masz inna stacyjke.

kalyyy - 2011-09-19, 18:23

witam wymienialem kostke ale niestety nie dziala ... na starej jakos tam kreci na nowej 0 odzewu ale nie o to chodzi mam 2 pytania, jak wcisnac t? srubke co jest na zdjeciu spowrotem po wlozeniu drazka srubka nie bardzo chce tam wejsc spowrotem, przy zdejmowaniu kierownicy chyba cos sie stalo z tasma ktora jest w srodku chyba od poduszkli bo caly czas swieci sie kontrolka od poduszki czy kierownice mozna rozlozycz i ta tasme da sie jakos skrecic na nowo samemu ?
Gryniu - 2011-09-19, 19:05

kalyyy napisał/a:
witam wymienialem kostke ale niestety nie dziala ... na starej jakos tam kreci na nowej 0 odzewu ale nie o to chodzi mam 2 pytania, jak wcisnac t? srubke co jest na zdjeciu spowrotem po wlozeniu drazka srubka nie bardzo chce tam wejsc spowrotem, przy zdejmowaniu kierownicy chyba cos sie stalo z tasma ktora jest w srodku chyba od poduszkli bo caly czas swieci sie kontrolka od poduszki czy kierownice mozna rozlozycz i ta tasme da sie jakos skrecic na nowo samemu ?

a na jak? kostk? wymieni?e?? jak na jaki? tani zamiennik to tak mo?ne by? ze zero odzewu ja kupilem u?ywana oryginalna i dzia?a jak w nowym aucie lekko wszystko, sprawd? czy wszystko poprawnie pod??czy?e?. T? ?rubk? najlepiej najpierw w?ó? w ta miejsce w kostce a pó?niej kostk? w?ó? na swoje miejsce jednocze?nie lekko dokr?caj?c ?rubk? i powinno pój?? sprawnie a co do poduchy to nie wiem bo ja mam bez i posz?o szybko i sprawnie :)

kalyyy - 2011-09-19, 20:02

chodzilo mi o srube mocujaca drazek kierowniczy ( miedzy pedalami) a co do kostki to dziewczyna kupowala i to zapewne jakis zamiennik bo mowila ze 20 zl zaplcila
wasek41 - 2011-09-20, 15:09

U mnie na drazku jest frez na srube. Musisz ustawic tak drazek zeby sruba wtrafila na ten frez
Gryniu - 2011-09-20, 18:54

wasek41 napisał/a:
U mnie na drazku jest frez na srube. Musisz ustawic tak drazek zeby sruba wtrafila na ten frez

u mnie równie? takie co? by?o

kalyyy - 2011-09-20, 21:23

tak tak znalazlem frez, do poradnika proponuje dodac ?e dr??ek lubi sie kurczyc :p tzn po wyciagnieciu go ze swojego miejsca lubi sie "skróci?" tzn mi sie schowal okolo centymetra i dopiero po dokladnym objezeniu ze cos nie gra doszedlem do tego ze mozna go wyciagnac :p i dla tych ktorzy maja poduszki uwazac przy zdejmowaniu kierownicy pod spodem jest dodatkowa wtyczka ktora widac po zdjeciu plastikowej oslony wiec najpierw odrecic dolna oslone a pozniej zdjac kierownice ;) i delikatnie .... ;p
Ferbus - 2011-09-21, 20:24

Ja w?a?nie jestem po wymianie kostki...
Pragn? doda?, ?e wydaje mi si? ?e nie ka?dy b?dzie mia? ?rub? na imbus po lewej str. stacyjki... Pami?tam ?e w Cordobie mia?em t? ?rub? co si? ?amie ?epek przy dokr?ceniu i zostaje pó?okr?g?y... W Vento równie? mia?em pó?okr?g?? g?ówk? tej ?ruby, lecz naci??em j? i wykr?ci?em p?askim ?rubstakiem :)

Reszta jak w wy?ej napisanej instrukcji :D

Pzdr.

chris2233 - 2011-10-06, 12:29

kalyyy napisał/a:

Co do poduchy: widocznie wymienia?e? kostk? przy pod??czonym aku i dlatego Ci si? ?wieci kontrolka od niej. Naprawa tego wy??cznie poprzez skasowanie b??du poprzez VAG.

Kierownic? mo?na roz?o?y?. W jej ?rodku jest nawini?ta ta?ma-przewód od poduchy.
Wystarczy zdj?? plastikow? za?lepk? od ty?u kierownicy i na nowo nawin?? ta?m?.

[ Dodano: 2011-10-06, 13:32 ]
kalyyy napisał/a:
tak tak znalazlem frez, do poradnika proponuje dodac ?e dr??ek lubi sie kurczyc :p tzn po wyciagnieciu go ze swojego miejsca lubi sie "skróci?" tzn mi sie schowal okolo centymetra i dopiero po dokladnym objezeniu ze cos nie gra doszedlem do tego ze mozna go wyciagnac :p i dla tych ktorzy maja poduszki uwazac przy zdejmowaniu kierownicy pod spodem jest dodatkowa wtyczka ktora widac po zdjeciu plastikowej oslony wiec najpierw odrecic dolna oslone a pozniej zdjac kierownice ;) i delikatnie .... ;p

Zapomnia?em o tym wspomnie? w swoim manualu, o tej wtyczce od poduchy. ;)
Ju? to poprawi?em i przy okazji doda?em kilka nowych zdj?? - teraz powinno by? dobrze. :)

Te? na pocz?tku nie zauwa?y?em tej wtyczki i przy zdejmowaniu kierownicy ca?a ta?ma wylecia?a mi z kierownicy. Musia?em na nowo j? nawija? na kier?. ;)

ardo - 2012-04-25, 20:27

Karim,
moze mi podpowiesz jak sciagles boczne oslone mam ja luzno ale nie moge wyciagnac. cos ja jescze blokuje moze musze sciagnac kierownice? niechicialbym tego robic

vciq - 2012-05-02, 18:31

Robi? to kto? w Cordobie po lifcie ? Dzisiaj si? za to zabra?em a tu kupa... W mojej ma?ej z 2000 roku(silnik 1.6)
na dole kolumny nie ma ?ruby. Jest spr??yna i Kardan. Obecnie mam rozkopane pó? auta...
Jestem mechanikiem ale motocyklowym, tak?e potrzebuje delikatnej pomocy:)

Czy nale?y ?ci?gn?? stacyjk? z dr??ka odpowiednim ?ci?gaczem? Czy mo?e zbi? kardana?

krzych84X - 2015-11-15, 11:25

od?wie?am temat. w?asnie wymieniam kostk? stacyjki w cordobie. wszystko odkr?ci?em, pozdejmowa?em, odkr?ci?em po??czenie ?rubowe 13 ko?o peda?ów i mam lu?n? kolumne kierownicy z tym ?e dam rade tylko ok 1,5 cm wyci?gn?? dr??ek a dalej co? zapiera si? wydaj?c d?wi?k stukni?cia. jak dalej to przej??
sarycan - 2016-02-25, 18:28

musisz ?ci?gn?? ?o?ysko z kolumny. Te? mia?em ten problem, bo ci??ko dobra? ?ci?gacz.
Jarek191 - 2017-04-25, 18:16

Ja pukn??em przez drewniany klocek w koniec dr??ka i on si? wbi? do ?rodka.
A tulejka spad?a. :-)